Prejdite myšou na zafarbené miesta a  získajte viac
informácií o rôznych typoch psoriázy.

 

 

                           

Psoriáza vlasatej časti pokožky hlavy

Psoriáza vlasatej časti pokožky hlavy

Vo vlasatej časti pokožky hlavy sa môže vyskytovať niekoľko typov psoriázy, napríklad ložisková a kvapková psoriáza. Kvapková psoriáza postihuje predovšetkým deti a mladých dospelých ľudí.

Inverzná psoriáza

Inverzná psoriáza

Zvyčajným miestom výskytu inverznej psoriázy sú kožné záhyby ako sú podpazušie, ryha pod prsiami, oblasť slabín, sedacieho svalu a genitálií. Inverzná psoriáza sa vyznačuje hladkými plochami začervenanej a zapálenej pokožky, ale v tomto prípade nie je prítomná tvorba šupín súvisiaca s ložiskovou psoriázou. Zhoršuje sa potením a trením.

Ložisková psoriáza

Ložisková psoriáza

Ložisková psoriáza zvyčajne vyskytuje na kolenách, v bedrovej oblasti, na lakťoch a vo vlasatej časti pokožky hlavy, ale môže sa objaviť kdekoľvek na pokožke. Zvyčajne sa vyskytuje symetricky (t.j. na obidvoch kolenách). Je charakterizovaná vyvýšenými oblasťami (často nazývanými plaky alebo lézie) začervenanej pokožky, pokrytej striebristo bielymi šupinkami. Pri stabilnej ložiskovej psoriáze , sú lézie jasne ohraničené. Ak jasné vonkajšie obrysy zmiznú, hovoríme o nestabilnej psoriáze. .

Kvapková psoriáza

Kvapková psoriáza

Kvapková psoriáza sa zvyčajne objavuje na ramenách, nohách, vo vlasatej časti pokožky hlavy alebo na trupe. Zvyčajne sa objavuje u osôb mladších než 30 rokov a je najčastejším typom u detí a mladých dospelých ľudí. Niekedy je vyvolaná bakteriálnou infekciou, napr. infekčným ochorením krku. Vyznačuje sa veľkým množstvom malých kvapkovitých lézií.

Psoriáza nechtov

Psoriáza nechtov

Psoriáza nechtov sa prejavuje tvorbou bodiek a jamiek na nechtoch, oddeľovaním nechtov od nechtového lôžka (onycholýza), zhrubnutím nechtu alebo zmenou sfarbenia nechtu (postihnuté nechty sú spravidla sfarbené na žlto alebo hnedo).

Pustulózna psoriáza

Pustular Psoriasis

Pustulózna psoriáza sa typicky nachádza na dlaniach rúk alebo na ploskách chodidiel. Prejavuje sa ako červená oblast pokrytá zmesou nových žltých pľuzgierikov a starších hnedých vysušených pľuzgierikov. Niekedy je pustulózna psoriáza sprevádzaná prejavmi podobnými chrípke ako horúčka, zimnica, strata hmotnosti a nevoľnosť. Na dlaniach a chodidlách sa môže taktiež vyskytnúť aj ložisková psoriáza.