Nesystémová liečba

Prvými dvoma hlavnými možnosťami sú lokálna liečba (terapia, ktorá sa aplikuje priamo na pokožku) a fototerapia (liečba ultrafialovým svetlom).12

Lokálna liečba sa aplikuje priamo na pokožku. Možnosti sú nasledovné: zmäkčovače (zvlhčovadlá); lokálne steroidy; dechtové prípravky; dithranol; analógy vitamínu D a analógy vitamínu A. K dispozícii sú tiež liečivé šampóny a vodičky určené na liečbu psoriázy na koži na temene hlavy. Lokálna liečba je zvyčajne ošetrením prvej voľby a môže byť dostatočná pri liečbe miernych a stredne ťažkých foriem psoriázy.

Fototerapia má formu vystavenia kože účinkom dvoch typov ultrafialového svetla (UVA alebo UVB) pomocou špeciálnych svetelných prístrojov pod lekárskych dohľadom. PUVA terapia je špecifická metóda liečby, pri ktorej sa kombinuje vystavenie kože UVA svetlu so psoralénmi (chemikáliami, ktoré sa buď priamo aplikujú na pokožku, alebo sa užívajú vo forme tabliet, aby bola pokožka citlivejšia na UV svetlo). Fototerapia je zvyčajne dostupná iba v špecializovaných kožných ambulanciách.

Poraďte sa so svojím lekárom

Poraďte sa s lekárom
Ak chcete zlepšiť komunikáciu s vaším lekárom, kliknite na tlačidlo a vyplňte tento jednoduchý formulár, ktorý uľahčí začiatok vašej komunikácie.

 

 

 
 

Zdieľaj na YouTube
Kalkulačka závažnosti psoriázy
Ďalšie informácie
Dotazník vplyvu na život