Biologická liečba

Biologické lieky sa predpisujú pacientom so stredne ťažkou až závažnou psoriázou, ktorí nezareagovali na iné dostupné terapie alebo v nich už nemôžu pokračovať kvôli neprijateľným vedľajším účinkom.12 Na rozdiel od väčšiny iných liekov, ktoré sa vyrábajú kombináciou chemikálií, biologické lieky sa vyrábajú z ľudských alebo zvieracích proteínov. Biologické lieky boli istý čas k dispozícii – vakcíny a inzulín sú známe príklady biologických liekov.

V prípade psoriázy biologické lieky blokujú aktivitu určitých buniek imunitného systém, ktorá zohráva úlohu pri tomto ochorení. V súčasnosti existujú štyri biologické lieky na liečbu psoriázy - etanercept, infliximab, adalimumab a ustekinumab. Pôsobia tak, že blokujú účinok určitých proteínov, pri ktorých sa zistil zvýšený výskyt v léziách psoriotických pacientov. Biologické lieky sa podávajú injekčne v rôznych intervaloch. Ak sa váš lekár domnieva, že pre vás môže byť jedna z týchto liečob prospešná, pred pokračovaním liečby zváži všetky za a proti a vysvetlí vám, aké testy budete musieť absolvovať pred začatím liečby a počas nej.

 

Poraďte sa so svojím lekárom

Poraďte sa s lekárom
Ak chcete zlepšiť komunikáciu s vaším lekárom, kliknite na tlačidlo a vyplňte tento jednoduchý formulár, ktorý uľahčí začiatok vašej komunikácie.
 
 

Zdieľaj na YouTube
Kalkulačka závažnosti psoriázy
Ďalšie informácie
Dotazník vplyvu na život