Lepšia životospráva

Zlepšovanie zdravia prostredníctvom udržiavania si vhodnej telesnej váhy a vyhýbania sa určitým nesprávnym návykom sa netýka iba psoriázy, ale môže to pomôcť zvládať chorobu a znižovať jej dopad na kvalitu vášho života. Zdravý životný štýl môže tiež pomôcť znižovať riziko vzniku iných ochorení, ako sú choroba srdca a diabetes..

V ideálnom prípade by sme všetci:

    • Mali udržiavať vhodnú telesnú hmotnosť
    • Nemali fajčiť
    • Mali piť alkohol s mierou prípadne vôbec
    • Mali zvládať stres

K veciam, ktoré môžu byť pre psoriatických pacientov obzvlášť nepriaznivé, patria:

Stres:Emocionálny stres sa spája so vznikom psoriázy a môže zohrávať úlohu pri jej prepuknutí18 a vyvolávať svrbenie. Väčšina z nás sa nedokáže vyhýbať stresu úplne, ale existuje množstvo spôsobov, ako ho zvládať efektívnejšie.19 Ak trpíte stresom, požiadajte svojho lekára o radu, ako ho zvládať.

Telesná hmotnosť: 20 Veľa pacientov so psoriázou žije sedavým spôsobom so zvýšeným rizikom nadváhy. Ak máte nadváhu, môže to sťažovať liečbu plakov v ryhách alebo záhyboch kože.

Fajčenie:  13,20,21 Štúdie ukazujú, že u fajčiarov je zvýšené riziko vzniku psoriázy. Fajčenie, a to najmä dlhodobé a silné, výrazne zvyšuje riziko vzniku choroby srdca. Fajčenie môže mať vplyv aj na to, do akej miery budú účinkovať niektoré lieky.4 Prestať s fajčením nie je jednoduché, ale váš lekár vám môže pomôcť a podporiť vás.

Alkohol: Existuje dôkaz, že nadmerná konzumácia alkoholu môže zvyšovať riziko vzniku psoriázy.12 Účinky niektorých liekov na psoriázu sa môžu v kombinácii s alkoholom meniť. Je potrebné, aby ste sa so svojím lekárom alebo lekárnikom poradili o akýchkoľvek možných interakciách.

Vysoký cholesterol:  Veľa ľudí s chronickými ochoreniami má vysokú hladinu cholesterolu v krvi, a ľudia so psoriázou nie sú žiadnou výnimkou.4

 
 

Zdieľaj na YouTube
Typy psoriázy

Dotazník vplyvu na život