Vzdelávanie

To, že ste navštívili túto webovú stránku, je skvelým prvým krokom vo vašom vzdelávaní sa o psoriáze. Vďaka tejto stránke tiež získate prístup k množstvu ďalších zdrojov informácií o psoriáze. 

Ďalším skvelým spôsobom ako sa stretnúť s inými ľuďmi s podobným osudom, aký máte vy, a dozvedieť sa o vašom stave viac, je, že sa pripojíte k podpornej skupine ľudí trpiacich chorobami kože a psoriázou. Navštívte našu stránku priaznivcov na Facebooku alebo na kanáli YouTube, kde sa skontaktujete s ľuďmi ako ste vy a vypočujete si inšpiratívne príbehy skutočných ľudí žijúcich so psoriázou. Okrem toho, mnohé pacientske skupiny mávajú stretnutia s lekármi, na ktorých lekári a výskumníci hovoria o najnovšom pokroku v liečbe psoriázy. Ak chcete nájsť podpornú skupinu vo vašej oblasti, choďte na Odkazy.

Použili ste na získanie informácií o psoriáze internet?  Je ťažké určiť, ktoré z nich sú spoľahlivé a presné. Vyskúšajte nižšie uvedené tipy ako nájsť zdravotnícke informácie na internete a ako rozlišovať medzi spoľahlivými a nespoľahlivými zdrojmi informácií.

 

Vyhľadávanie a posudzovanie zdravotníckych informácií na internete

Na internete sú umiestnené milióny stránok. Ak zadáte do Googla pojem „psoriáza“, nájde vám viac ako 8 000 000 výsledkov! Ako teda môžete nájsť to, čo hľadáte, a čo je dôležitejšie – ako môžete určiť, či sú informácie spoľahlivé?

Ako vyhľadávať informácie:

 

Hľadacie prostriedky: pri takom obrovskom množstve dostupných výsledkov je veľmi dôležité, aby ste boli pri každom hľadanom výraze čo najkonkrétnejší. Ak napríklad hľadanú frázu označíte úvodzovkami, vyhľadá sa iba presne takáto fráza. Vždy , keď je to možné, použitie na zúženie výberu funkciu „možnosti rozšíreného vyhľadávania”.

 

Linky na renomované stránky:  ako EUROPSO, Medzinárodná organizácia psoriatických spoločností a iné stránky, ktoré nájdete v našej sekcii Odkazy.
 

Ako posudzovať informácie, ktoré nájdete:

Tu sú niektoré otázky, ktoré si možno budete chcieť položiť ohľadom akejkoľvek webovej stránky, ktorú hľadáte:

  • Kto stránku sponzoruje? Mali by byť uvedené priame informácie o takomto sponzorstve a financovaní.
  • Ako aktuálne sú tieto informácie?  Sú na nej uvedené dátumy, aby ste dokázali zistiť, kedy bola stránka naposledy aktualizovaná?
  • Je na stránke uvedená politika ochrany súkromia a čo vám sľubuje?
  • Sú informácie vyvážené alebo jednostranné?
  • Sú na nej prepojenia na iné príslušné stránky, aby ste si mohli prečítať viac?
  • Je stránka navrhnutá tak, aby bolo jej prezeranie jednoduché?

 

 

 
 

Poraďte sa s lekárom
Kalkulačka závažnosti psoriázy