Často kladené otázky

Je psoriáza nákazlivá?

Nie je. Mnohí ľudia si myslia, že psoriáza je infekčná alebo nákazlivá, ale nie je to pravda – psoriáza sa nemôže prenášať na iných ani ju nemôžete od iných dostať.

 

Je psoriáza dedičná? 

Psoriáza je zdedený stav, ale spôsob, akým k tomu dochádza je zložitý a zatiaľ ešte nebol úplne objasnený. Pravdepodobnosť, že u dieťaťa, ktoré má jedného rodiča s psoriázou, prepukne psoriáza, je zhruba 1 ku 4.12

 

Ako môžem pomôcť priateľovi alebo členovi rodiny, ktorý trpí psoriázou?

Užitočným prvým krokom je zistiť si o psoriáze viac, aby ste pochopili, čím váš priateľ alebo rodinný príslušník prechádza. Jednou z najdôležitejších vecí, ktorú môžete urobiť, je, že im dáte najavo, že ste pripravený počúvať a podporovať ich, keď to budú potrebovať. Ľudia so psoriázou sa často cítia neisto a rozpačito kvôli tomu, ako vyzerajú, a môžu sa stať zlostnými, depresívnymi alebo uzavretými. Pozri sekcia Odkazy, kde sú uvedené informácie o skupinách pacientov, ktorí vám môžu poskytnúť ďalšiu podporu a informácie.

 

Existujú nejaké opatrenia, ktoré môžu pomôcť zmierniť príznaky psoriázy?

Psoriáza je nepredvídateľná choroba a často je zložité určiť, čo ju spúšťa alebo zhoršuje. Vo všeobecnosti platí, že najlepšie je nefajčiť a vyhýbať sa konzumácii veľkého množstva alkoholu, keďže to môže u niektorých ľudí zhoršiť symptómy.12

Niektoré lieky môžu psoriázu zhoršovať. 13 Ak si myslíte, že je to váš prípad, obráťte sa na vášho lekára ešte predtým, ako dôjde k akýmkoľvek zmenám vo vašej liečbe.

Stres je taktiež predpokladaným spúšťačom psoriázy.12 Je samozrejmé, že vyhýbať sa stresu úplne sa nedá, ale dobrým východiskovým bodom je dodržiavanie nasledovných všeobecných princípov zdravého životného štýlu (pestrá strava, pravidelné cvičenie a dostatok spánku). Pomáha tiež nosenie ľahkých odevov z látok s menšou pravdepodobnosťou dráždenia pokožky alebo vyvolania jej svrbivosti.14

 

Moja súčasná liečba je neúčinná – mal by som sa obrátiť na svojho lekára?

Áno. Existuje celá škála liečob psoriázy, takže ak tá, ktorú práve absolvujete, nepomáha potláčať vaše symptómy, alebo ak nezaberá tak dobre, ako predtým, stojí za to vyhľadať lekársku pomoc. Ak vytrváte, máte veľmi dobrú šancu, že nájdete niečo, vďaka čomu bude vaša psoriáza pod kontrolou.12 Ďalšie informácie nájdete v sekcii Možnosti liečby.

 

Ovplyvňuje psoriáza duševnú pohodu?

Áno, psoriáza môže mať negatívny vplyv na emocionálnu ako aj fyzickú pohodu tých, čo ňou trpia.15 Bolesť a ťažkosti spojené s kožnými léziami môžu narúšať spoločenskú a pracovnú aktivitu16, pričom fyzické a duševné vplyvy psoriázy boli prirovnané vplyvom iných ochorení ako sú rakovina, artritída, hypertenzia, choroby srdca, diabetes a depresia.8 Ďalšie informácie nájdete v sekcii Emocionálny dopad.

 
 

 

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Napíšte nám.

Napíšte svoj príbeh
Dotazník vplyvu na život
Možnosti liečby